Як клеїти карбонову плівку
Плівка під карбон — один з найбільш популярних варіантів тюнінгу, який підкреслює індивідуальність автомобіля і надає йому елегантності. Карбон давно підкорив серця автолюбителів своїм зовнішнім виглядом, але, на жаль, такий вид декору не всім по кишені, чого не скажеш про карбонові плівки. У чому ж різниця між карбоном і плівкою під карбон? Карбон виготовлений з полімеру, структуру якого складають сплетені один з одним вуглеводневі нитки. Таке сплетіння гарантує матеріалу надзвичайну міцність, але негативно позначається на його ціні.
Карбонова плівка виконана з ПВХ, який відрізняється більш розумною ціною порівняно з карбоном, при цьому дуже реалістично імітує його структуру. Це надійний і зносостійкий матеріал, який чудово витримує будь-які перепади температур і атмосферні впливи. Виникає питання: "Якщо купити карбонову плівку, то можна наклеїти її своїми руками?". Нанести плівку під карбон на невеликі за площею ділянки автомобіля можна самостійно. Однак у випадку більш об'ємного обклеювання автомобіля карбоновою плівкою рекомендуємо звернутися в спеціалізований центр.
Як клеїти карбонову плівку: інструкція
Є 2 способи обклеювання автомобіля карбоновою плівкою — на "мокру" і на "суху". Перший спосіб підходить для новачків, які не мають досвіду роботи з автомобільними плівками, а також для плівок без мікроканалів для виведення повітря з-під плівки. Початківцям установникам рекомендуємо використовувати плівки з мікроканалами, так як вони істотно полегшують установку. Перевагою "мокрого" способу є виключення ймовірності перегріву плівки, виникнення на поверхні плівки глянцевих плям, можливість видалення з-під плівки потрапили піщинок. Автомобільна плівка легко формується при нагріванні, що спрощує її нанесення. Установка плівки "на мокру" з допомогою парогенератора найбільш часто застосовується для обклеювання великих деталей — капотів, бамперів, дахів автомобілів.
Сухий спосіб складніший, вимагає більше часу і зусиль, разом з тим більш ефективний. У разі встановлення плівки під карбон "на суху" слід більш ретельно підійти до підготовки поверхонь, так як сміття, що потрапило під плівку, дуже складно отримати. Деталі інтер'єру автомобіля, дзеркала, ручки дверей та інші дрібні деталі краще встановлювати "на суху" за допомогою технічного фена. Завдяки своїй еластичності плівка може бути нанесена на поверхню будь-якої складності і кривизни — дзеркала, ручки, а самоклеюча основа дає можливість клеїти карбонову плівку практично на будь-який матеріал — метал, пластик, скло.
При будь-якому із способів велике значення має чистота та якість поверхні, на яку буде наноситися плівка. На автомобілі не повинно бути іржі, глибоких подряпин і нерівностей, оскільки це неодмінно позначиться на результаті. Глибокі сколи (ямки) обов'язково повинні бути зашпакльовані, так як, незважаючи на велику товщину плівки, вона не завжди здатна приховати похибки лакофарбового покриття. Зупинимося докладніше на кожному з методів.
1. Мокрий спосіб нанесення карбонової плівки
Для установки Вам буде потрібно:
• Гострий ніж
• Вигонка (оптимально з повстяним покриттям)
• Розприскувач, куди ми наливаємо у пропорції 10:1 розчин з води і миючого засобу (відмінно підходить Fairy)
• Промисловий або домашній фен (на домашньому фені виставляємо максимальну температуру)
• Праймер 3М 94 або крайової герметик 3М
• Малярний скотч
Карбонову плівку набагато простіше встановлювати в кілька рук.
- Мінімальна температура в приміщенні або на вулиці, рекомендована виробниками вінілових плівок, +5 С. При більш низькій температурі плівка може не прихватиться, а згодом відклеїтися. Якщо обклеювання відбувається на вулиці, погода не повинна бути легковажною, інакше під плівку може набитися сміття. Оптимальне місце для обклеювання автомобіля плівкою — закритий бокс або гараж, а найкраща температура в приміщенні — +18-22 С.
- Ретельно вимийте і знежирте поверхня, на яку будете наносити карбонову плівку. Для кращого результату рекомендується обробити поверхню слабким розчином Уайт-спіриту.
- З розпилювача нанесіть на поверхню мильний розчин. Сухих ділянок залишатися не повинно.
- Відміряйте необхідну кількість плівки. Не зайвим буде приміряти плівку на передбачуване місце обклеювання та з допомогою малярного скотчу зробити мітки, зафіксувавши її розташування. Пам'ятайте, що наявність молдингів може ускладнити завдання. Далі відокремте плівку від підкладки. Робити це зручніше на рівній поверхні. Потрібно стежити за тим, щоб на плівці не утворилися складки.
- Рясно нанесіть мильний розчин на клейовий шар карбонової плівки. Проста вода в цьому випадку не годиться. Мильний розчин гарний тим, що дає можливість коригувати місцерозташування плівки при обклеюванні і спрощує видалення бульбашок з-під плівки.
- Розташуйте плівку на передбачуване місце обклеювання автомобіля. Далі з допомогою ракеля (вигонки) плавними рухами виганяйте воду з-під плівки. Використання фена полегшить завдання. Рухатися потрібно від центру до країв. Стежте, щоб не утворювалися бульбашки і складки на плівці. Якщо утворилася складка, обережно розправте цю ділянку плівки і заново прикатайте його. Головне, щоб плівка добре зафіксувалася по центру. На ребрах плівка може прихоплюватися з працею. Необхідно більше прогрівати плівку феном і розгладжувати її по поверхні, злегка розтягуючи.
- Коли всі надлишки вологи будуть видалені з-під плівки, просушіть її феном і знову пройдіться по поверхні повстяним ракелем. Якщо Ви помітите на поверхні бульбашки, то позбутися від них можна так: нагріти цю ділянку феном, проколоти міхур тонкою голкою і притиснути плівку до автомобіля. Дрібні бульбашки зникнуть самі по собі в міру висихання плівки. Цей процес може тривати до 2 тижнів.
- Края і вигнуті місця обробіть праймером 3М і дайте йому висохнути протягом 5-10 хв. Цей крок у процесі поклейки можна пропустити, але він гарантує кращу адгезію карбонової плівки до поверхні.
- Прогрійте плівку феном і притисніть її краю до праймеру.
- Гострим ножем акуратно підрівняйте плівку по краях.
- Після установки карбонової плівки автомобілю потрібно дати просохнути протягом 12-24 годин. При необхідності за добу знову можна пройтися по обклеєній поверхні повстяним ракелем.
- Не рекомендується мити автомобіль протягом 1 тижня.
2. Сухий спосіб нанесення карбонової плівки
Метод установки плівки під карбон "на суху" вимагатиме більшої вправності. Якщо раніше Вам не доводилося встановлювати автовинил, то рекомендуємо вдатися до першого способу.
Крім плівки, Вам знадобиться:
• Закрите приміщення, температура в якому повинна бути не менше +22 C.
• Ретельно вимитий і знежирений автомобіль (для посилення ефекту рекомендується обробити поверхню розчином "Уайт-спірит").
• Промисловий або стандартний фен.
• Гострий ніж.
• Вигонка
• Мильний розчин.
• Магніти для фіксації плівки (через брак підійде малярний скотч).
• Помічник
Покрокова інструкція:
- Після підготовки поверхні автомобіля до обклеювання необхідно відміряти потрібну кількість плівки.
- Відокремте плівки від паперової підкладки і викладіть плівку на автомобіль. Набагато зручніше це робити з чиєюсь допомогою. Закріпіть плівку по краях магнітами або малярським скотчем.
- Почніть акуратно розгладжувати плівку ракелем, рухаючись від центру до країв. Намагайтеся уникати появи складок і бульбашок на плівці. Якщо складка все-таки з'явилася, акуратно відокремте плівку від поверхні, розправте її і заново приклейте. Рівномірно прогрійте плівку феном. Це потрібно для активізації клейового шару і кращої його адгезії до поверхні. При цьому важливо не перегріти плівку.
- Після прогріву плівки пройдіться по поверхні ракелем, приділяючи особливу увагу краях. Для більшого ефекту, радимо обробити краї праймером 3М або крайовим герметиком 3М, завдяки якому плівка надійніше схопиться по краях. Праймеру слід дати висохнути (5-7 хв).
- Видаліть непотрібні частини плівки по краях ножем.
- Дайте автомобілю відстоятися в теплому приміщенні протягом 4-6 годин.
- Не мити автомобіль на безконтактної мийки протягом 1 тижня.
Як зняти карбонову плівку
За бажанням власника або при пошкодженні плівки вона може бути легко видалена під нагріванням без слідів на поверхні автомобіля. Як з усіма вініловими плівками, термін служби плівки під карбон на зовнішніх деталях автомобіля (повне обклеювання, графіка) становить 5-7 років (плівки 3M, KPMF). Якщо не перевищувати термін експлуатації карбонової плівки, то видалити її можна без особливих зусиль і пошкоджень лакофарбового покриття. Не рекомендується тримати карбонову плівку на автомобілі довше встановленого терміну, так як вона не пропускає ультрафіолет і в майбутньому можлива різниця в кольорі кузова на обклеєних і незахищених деталях.
Догляд за карбоновою плівкою
Незважаючи на те, що вінілові плівки є хімічно стійкими, ми рекомендуємо своєчасно видаляти забруднення, пташиний послід, деревну смолу з поверхні плівки. Карбонова плівка проста і невибаглива у догляді, легко чиститься м'якою тканиною, змоченою миючим розчином або водою. При сильному забрудненні плівки під карбон для чищення використовується гарячий миючий розчин (70°C-80°C).