Антигравійна плівка: вініл або поліуретан
Ніщо не дратує власника автомобіля, як пошкодження на лакофарбовому покритті, появи яких не вдасться уникнути навіть самому обережному водієві. Фарбування — копітка і дорога послуга, яка, до всього іншого, здешевлює вартість автомобіля.
З появою такого продукту, як антигравійна плівка, проблема захисту лакофарбового покриття знайшла рішення. Обклеювання автомобіля прозорою плівкою дозволяє зберегти його первісний вигляд, захистити від сколів, подряпин і дрібних ДТП. Однак популяризація автомобільних плівок призвела до великої плутанини в понятті "антигравійна плівка", коли під це визначення стали потрапляти абсолютно різні за своїм призначенням продукти. Є два основних види плівок, які найчастіше називають антигравійною — це поліуретанова плівка і вінілова плівка. У цій статті ми спробуємо відповісти на питання, яку захисну плівку вибрати — вініл або поліуретан.
Вінілова плівка (автовініл) виготовлена із синтетичного матеріалу на основі полівінілхлориду (ПВХ). Товщина таких плівок варіює від 50 до 100 мікрон. У свою чергу вінілова плівка поділяються на каландровану і литу. Каландрована плівка розкочується до потрібної товщини валиками (каландри). Ця плівка як правило китайського виробництва з усіма наслідками для якості: доставляє масу труднощів у наклеювання, оскільки будь-розтягнення може викликати зворотну реакцію. Лита вінілова плівка виготовляється виливанням на поверхню розчину, який згодом застигає. Такі плівки не дають усадки. За цією технологією виготовлені якісні вінілові плівки 3M, KPMF, Oracal та ін. Купити вінілову плівку можна в дуже широкій колірній гаммі і з різними ефектами — матова, під карбон, шліфований алюміній і ін, що залишає великий простір для фантазії в застосуванні вінілу для автостайлинга.
Поліуретанова автомобільна плівка спеціально розроблено для захисту лакофарбового покриття автомобіля. Вона зроблена з міцного поліуретану товщиною 215 мікрон (вдвічі більше, ніж у вінілової плівки), який завдяки своїй міцності і еластичності поглинає удари дорожнього гравію, наслідки "притирань" на парковці і навіть сліди дрібних ДТП. Антигравійна поліуретанова плівка повністю прозора і повторює глянець лакофарбового покриття автомобіля. Для автомобілів з матовим фінішем існує спеціальна матова антигравійна плівка 3M Ventureshield Matte, яка дозволить зберегти цей ефект.
Яка захисна плівка для автомобіля краще — вінілова або поліуретанова?
Ми залишимо осторонь декоративну складову автовініла і будемо порівнювати виключно захисні властивості двох плівок.
1. Надійність. Завдяки своїй товщині вінілова плівка дає деяку захист лакофарбового покриття в порівнянні з тим, якщо б воно не було обклеєне зовсім. Але вініл не володіє такою високою міцністю, як поліуретан, і при високому розтягуванні або ударі вінілова плівка просто рветься. Врятувати вінілова плівка може хіба що від гілок, піску, неакуратною мийки. Досить непогано вінілова плівка виглядає на даху автомобіля. Витримати удар гравію, що вилітає з-під коліс автомобіля, який рухається на високій швидкості, вона не здатна.
Поліуретанова плівка, навпаки, створена для захисту лакофарбового покриття від відколів і подряпин, тому ефективно гасить удари дорожнього гравію, залишаючись цілою і неушкодженою. Слід також відзначити низьку еластичність вінілової плівки, яка не може самовідновлюватися після натягу. Поліуретан відрізняється високою еластичністю, що дозволяє обклеїти будь-яку деталь автомобіля, будь-то бампер, дзеркало, крила та ін В якості доказу ефективності поліуретановою захисної плівки пропонуємо наступні фото. При дрібному ДТП плівка прийняла удар на себе, залишивши лакофарбове покриття автомобіля Lexus GX460 неушкодженим:
2. Ультрафіолет. Поліуретанова плівка повністю пропускає ультрафіолетові промені, а вінілова плівка немає. З вінілом це призводить до того, що лакофарбове покриття на обклеєних і необклеєних деталях автомобіля вигорає нерівномірно. Щоб колір кузова залишався однаковим, вінілову плівку слід видалити після 2-3 років експлуатації. Що стосується поліуретанової плівки, то однорідність кольору кузова зберігається навіть після 10 років експлуатації плівки.
3. Довговічність. Поліуретанова плівка встановлюється на весь термін служби автомобіля і не вимагає перевстановлення. Термін експлуатації вінілової плівки не перевищує 2-3 роки. Оскільки вініл не пропускає ультрафіолет, молекули в структурі плівки втрачають з'єднання. Плівка поступово саморуйнується, розсихається та розтріскується, перетворюючись в неснимаемое покриття. При перевищенні терміну експлуатації вінілової плівки її видалення являє непосильне завдання, тому що вона зривається дрібними шматочками, залишаючи на кузові сліди клею. Видалити залишки клею, не пошкодивши лакофарбове покриття, також проблематично. Нижче фото автомобіля, з якого нас попросили видалити вініл після 3 років експлуатації:
Як бачимо, плівка виявилася неефективною для захисту кузова автомобіля від ушкоджень, важко видаляється, залишаючи на поверхні клей.
Поліуретанова антигравійна плівка при необхідності може бути видалена самостійно власником автомобіля одним пластом, абсолютно не залишаючи слідів клею на поверхні.
4. Зовнішній вигляд. Вінілова плівка не завжди відрізняється хорошим глянцем, іноді йде в "матовість". З часом починає мутніти, а на автомобілях білого кольору набуває жовтого відтінку. Поліуретанова плівка підрозділяється в свою чергу на одношарові і двошарові, які мають верхній захисний шар. Одношарова поліуретанова плівка (3M Ventureshield) має ряд переваг в очах установників, але створює власникам автомобілів чорного і білого кольору проблеми із зовнішнім виглядом.
Це пов'язано з тим, що протягом літнього періоду поверхню обклеєне плівкою автомобіля сильно нагрівається під палючим сонцем, і потрапили на таку поверхню комахи роз'їдають її глянець. Тільки двошарова плівка з інертним захисним покриттям здатна протистояти такому впливу. Поліуретан має мікроскопічні пори, в які може набиватися пил, і на білому автомобілі така плівка може мати жовтуватий відтінок. Тому для білих автомобілів ми також рекомендуємо встановлювати тільки двошарові плівки. Один з кращих варіантів для нанесення на автомобіль білого кольору — плівка Clearshield (SolarGard, США). Як антигравійна плівка виглядає на білому автомобілі, можна подивитися в галереї робіт AvesAuto. На автомобілі інших кольорів підходять стандартні одношарові або двошарові плівки, які підбираються залежно від складності та вигнутості захищається поверхні. Антигравійна поліуретанова плівка практично непомітна на автомобілі.
5. Ціна. Обклеювання автомобіля вініловою плівкою коштує набагато дешевше, ніж поліуретановою. Ціна повній обклеювання автомобіля вінілом — приблизно 800$ в залежності від розміру автомобіля. Обклеювання автомобіля цілком поліуретановою плівкою — у середньому 2000$. Однак не варто забувати, що, якщо мета обклеювання — не стайлінг, а захист автомобіля, то: а) вініл з цим завданням не справляється з-за своєї малої товщини; б) вініл потребує перевстановлення через кілька років експлуатації. В силу цих факторів ціна обклеювання вінілової плівкою вже не здається такою привабливою.
Вартість обклеювання автомобіля поліуретановою плівкою низької не назвеш, але треба пам'ятати, що це робиться один раз на весь термін служби "залізного коня". Крім того, є кілька варіантів обклеювання автомобіля — від найбільш вразливих елементів (бампер, пороги, поличка заднього бампера, зона під ручками) до повного бронювання плівкою. З урахуванням того, що захист антигравійною плівкою — це економія на фарбуванні і інвестиція в збереження зовнішнього вигляду автомобіля (і як наслідок — підтримання його ринкової вартості), ціна даної послуги повністю себе виправдовує. Автомобіль з рідним лакофарбовим покриттям довше служить і дорожче цінується.
Вінілова і поліуретанова автомобільна плівка — порівняння
|
Антигравійна поліуретанова плівка |
Вінілова плівка |
Захисні властивості |
Найнадійніша плівка захисту лакофарбового покриття від гравію, щебеню, піску. Висока міцність плівки дозволяє ефективно поглинати удари по кузову і перешкоджати утворенню сколів і подряпин. |
Дає захист від дрібних ушкоджень. Із-за своєї малої товщини не витримує удари дорожнього гравію. Рветься і розсікається при найменшому навантаженні. |
Виробники |
Зважаючи на складність технології виробництва виготовляється американськими лідерами в області автомобільних плівок — 3M, SunTek, SolarGard. |
Проводиться на безлічі заводів від іменитих (3M, KPMF) до невідомих. |
Фізичні властивості |
Товщина 215 мікрон, велика міцність і еластичність, здатність |
Товщина від 50 до 100 мікрон. Нагадує за структурою пластик. Змінює форму виключно при нагріванні, легко рветься і ріжеться. |
Зовнішній вигляд |
Невидима на кузові, не мутніє і не жовтіє. Відсутній шагрень. Має глянець, порівнянний з рідним лакофарбовим покриттям або матовий фініш. Стійкість до дорожніх реагентів, кислот і лугів. |
Помітна на кузові. Не відрізняється хорошим глянцем. Через 1 рік після встановлення починає мутніти. Має шагрень. Вбирає в себе бруд і псується від хімічних реагентів. |
Ультрафіолет |
Повністю пропускає ультрафіолет, роблячи вигоряння кузова рівномірним на обклеєних і неокленных елементах. |
Не пропускає ультрафіолет, захищає лакофарбове покриття кузова від вигорання. При видаленні плівки можливе розходження в кольорі між елементами кузова. |
Термін служби |
Весь термін служби автомобіля. |
2-3 роки, після чого перетворюється в неснимаемое покриття. |
Ціна |
Повне обклеювання автомобіля — приблизно 2000$ в залежності від його розміру. Можливі варіанти часткової обклеювання найбільш схильних до сколів елементів. |
Повне обклеювання автомобіля якісним вінілом варто обійдеться приблизно 800$. Зважаючи на те, що плівка не пропускає ультрафіолет, бажана повна ламінація, яка дозволить зберегти однорідність кольору. |
Установка |
Вимагає від установника певної кваліфікації і ретельної просушки, особливо в холодну пору року. |
Менш вимоглива в установці, швидко схоплюється і не вимагає часу на просушку. Обклеювання займає менше часу. |
Видалення |
При необхідності може бути легко видалена власником автомобіля самостійно без найменших слідів клею на кузові. |
Обов'язково повинен дотримуватися термін експлуатації, інакше зняти плівку стає проблематично. Залишає на кузові сліди клею, для видалення яких потрібна дорога механічна поліровка з ризиком пошкодити покриття. |
Полірування |
Може поліруватися в кілька разів частіше, ніж не захищений плівкою автомобіль. Виниклі подряпини видаляються поліруванням |
Полірування допомагає тільки у випадку дуже незначних подряпин. |
Вплив температури |
Витримує будь-які температурні коливання. |
При низькій температурі можливе розтріскування. |
Перепродаж |
Якісний аксесуар, який піднімає автомобіль в ціні. |
Аксесуар, який при перепродажу краще демонтувати. |
Висновки:
Відповідь на питання, яка захисна плівка для автомобіля ефективніше — вінілова або поліуретанова — напрошується сама по собі. Якщо говорити про відповідність захисної плівки визначення "антигравійна = "проти гравію", то стає очевидним, що вінілову плівку так називати некоректно. У плані захисних властивостей вінілова плівка ніяк себе не виправдовує. Єдина плівка, яка дійсно здатна захистити лакофарбове покриття автомобіля від сколів і подряпин і зберегти його кузов в стані нового — це поліуретанова.На завершення невеликий тест, який ми свого часу проводили між поліуретановою і вінілової плівками: